انواع بیماری ها, Eng

قلب درد نشانه چیست؟

قلب درد

قلب درد چیست؟

قلب درد یک درد یا ناراحتی در ناحیه چپ قفسه سینه است. ممکن است به سایر نواحی بالای بدن شما از جمله پایین بازوها یا گردن یا فک گسترش یابد. قلب درد می تواند تیز یا مبهم باشد. ممکن است احساس سفتی یا درد داشته باشید. یا ممکن است احساس کنید چیزی در حال له کردن یا فشردن سینه شماست. اکثر دردهای قفسه سینه نشانه خطر جدی نیستند، اما در صورت داشتن برخی علائم باید فورا به اورژانس مراجعه کنید و یا از مشاوره پزشکی استفاده کنید.

قلب درد می تواند ناشی از یک مشکل قلبی جدی باشد، اما سایر علل احتمالی عبارتند از عفونت ریه، کشیدگی عضلات، آسیب دنده یا حمله پانیک. برخی از این شرایط جدی هستند و نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

قلب درد دلایل زیادی دارد، مانند مشکلاتی در قلب، ریه ها یا سیستم گوارشی. برخی از علل تهدید کننده زندگی هستند در حالی که برخی دیگر نه. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند علت قلب درد شما را بیابد و خیال شما را راحت کند. درمان قلب درد ممکن است شامل دارو یا عمل باشد.

ممکن است درد در سمت چپ قفسه سینه، درد در وسط قفسه سینه یا قلب درد سمت راست داشته باشید. درد در قفسه سینه می تواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. در برخی موارد، ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد. اغلب در طول فعالیت‌های فیزیکی بدتر می شود و زمانی که در حال استراحت هستید بهبود می یابد. یا ممکن است زمانی که در حال استراحت هستید این اتفاق بیفتد.

در این مقاله، با برخی از علل احتمالی درد قلب و سایر علائمی که می تواند به شناسایی علت این درد کمک کند، آشنا می‌شویم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

قلب درد و درد قفسه
قلب درد و درد قفسه سینه ممکن است علائم مختلفی داشته باشد.

آیا قلب درد علامت جدی است؟

اگر علائم زیر را همراه با درد قلب دارید باید با اورژانس تماس بگیرید چرا که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید و به درمان فوری در بیمارستان نیاز است.

احساس درد ناگهانی و پایدار در قفسه سینه خود که از بین نمی رود مانند فشردن یا فشار داخل قفسه سینه، سوزش یا سوء هاضمه باشد.

دردی دارید که به بازوی چپ یا راست یا گردن، فک، شکم یا پشت شما سرایت می کند.

قلب درد دارید و احساس تعریق، بیماری، سبکی سر یا تنگی نفس دارید.

اما در صورت تجربه علائم زیر همراه با درد قلب می‌توانیید به دزشک عمومی مراجعه تا وضعیت سلامت قلب شما بررسی شود.

قلب درد دارید که می آید و می رود.

قلب درد دارید که به سرعت از بین می رود اما همچنان نگران هستید.

دریافت توصیه های پزشکی برای اطمینان از اینکه خطر جدی نیست و اصلاح سبک زندگی نیز کمک کننده است.

علل شایع قلب درد چیست؟

قلب درد می تواند نشانه بسیاری از شرایط مختلف سلامت بدن و یا مشکلات جدی قلب باشد که برخی از آنها باید پیگیری و درمان شوند.

علت‌های شایع قلب درد عبارتند از:

آنژین: درد ناشی از جریان خون ضعیف به عضله قلب. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که قلب باید بیشتر از حد معمول کار کند. این ممکن است به دلیل ورزش، اضطراب یا احساسات، هوای سرد یا دنبال کردن یک وعده غذایی بزرگ باشد. درد معمولا با استراحت کاهش می یابد.

حمله قلبی: زمانی که جریان خون به بخشی از عضله قلب شما مسدود می شود. قلب درد ناشی از حمله قلبی معمولا با استراحت از بین نمی رود. مراقبت های پزشکی فوری مورد نیاز است.

سایر علل شایع قلب درد نیز شامل موارد زیر می‌شود:

1- سوء هاضمه (سوزش سر دل) یا رفلاکس

2- کشش های عضلانی و گرفتگی عضلات اطراف دنده‌ها

3- التهاب محل اتصال دنده ها به استخوان سینه (معروف به کوتوکندریت)

4- عفونت های قفسه سینه مانند ذات الریه

5- التهاب بافت پوشاننده ریه ها

6- اضطراب یا حملات پانیک

همچنین توجه داشته باشید که درد عضله قلب و یا درد قفسه سینه ممکن است به دلیل برخی بیماری ها ایجاد شود مانند:

زونا (هرپس زوستر) – عفونتی که معمولاً قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی باعث درد می شود.

التهاب کیسه صفرا

آمبولی ریه: یک لخته خون در ریه های شما. ممکن است قلب درد تیز و کوبنده داشته باشید که با نفس کشیدن بدتر می شود.

میوکاردیت یا پریکاردیت – التهاب عضلات قلب یا غشای اطراف قلب .

دیسکسیون آئورت: پارگی در آئورت که باعث درد ناگهانی و شدید قفسه سینه می شود که ممکن است به پشت شما برسد.

پنوموتوراکس: هنگامی که هوا به فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه نشت می کند.

سیلیکوزیس: یک بیماری ریوی طولانی مدت است که در اثر استنشاق (تنفس) گرد و غبار سیلیس ایجاد می شود.

توجه داشته باشید تمام دردهای قفسه سینه و قلب درد باید در اسرع وقت توسط پزشک بررسی شود.

همچنین در صورت داشتن بیماری زمینه‌ای قلبی ثبت نوار قلب به صورت مرتب و بررسی فعالیت الکتریکی قلب توسط پزشک می‌تواند به بروز برخی از مشکلات بدتر کمک شایانی کند.

قلب درد و مشکلات قلبی

شایع ترین مشکلات قلبی که باعث قلب درد می شوند عبارتند از:

پریکاردیت: التهاب کیسه اطراف قلب که پریکاردیت نامیده می شود. این وضعیت معمولا باعث درد شدید می شود که هنگام تنفس یا دراز کشیدن بدتر می شود که معمولاً باعث درد ناگهانی، تیز و کوبنده می شود که وقتی عمیق نفس می کشید یا دراز می کشید بدتر می شود.

آنژین صدری: آنژین قلبی یا آنژین صدری در واقع قلب درد ناشی از جریان خون ضعیف به قلب است. این اغلب به دلیل ایجاد پلاک های ضخیم بر روی دیواره های داخلی شریان ها است که خون را به قلب می رساند. این پلاک ها شریان ها را باریک می کنند و خون رسانی به قلب را به ویژه در حین فعالیت بدنی محدود می کنند.

حمله قلبی: حمله قلبی به دلیل مسدود شدن جریان خون به عضله قلب، اغلب به دلیل لخته شدن خون، ایجاد می شود. آنژین می تواند اصلی ترین علامتی باشد که در طول حمله قلبی احساس می شود. حمله قلبی تهدید کننده زندگی است.

دیسکسیون آئورت: دیسکسیون آئوریت یا آنوریسم آئورت یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. آئورت شریان اصلی منتهی به قلب است. اگر لایه‌های داخلی این رگ خونی جدا شوند، خون بین لایه‌ها فشار می‌آورد و می‌تواند باعث پارگی آئورت شود.

اگر مسنتر هستید یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر قلب هستید، احتمال ابتلا به مشکلات قلبی بیشتر است.

همچنین استعمال دخانیات ، داشتن اضافه وزن و بیماری هایی چون فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا و داشتن سابقه سکته قلبی یا آنژین در اعضای خانواده زیر 60 سال فاکتورهای ابتلا به قلب درد و مشکلات قلبی هستند.

آنژین قلبی موجب قلب درد می‌شود.
درد قفسه سینه که به دلیل کاهش جریان خون در عضلات قلب ایجاد می شود، آنژین صدری نامیده می‌شود.

علائم قلب درد شامل چه مواردی است؟

قلب درد بسته به اینکه چه چیزی باعث این علامت می شود، ممکن است متفاوت باشد. اغلب، علت ربطی به قلب ندارد – اگرچه هیچ راه آسانی برای تشخیص بدون مراجعه به پزشک وجود ندارد.

درد قلب و درد قفسه سینه اغلب با بیماری قلبی همراه است. اما بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی می گویند که ناراحتی خفیفی دارند که واقعا آن را درد نمی نامند. ناراحتی قفسه سینه به دلیل حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر ممکن است به شرح زیر باشد:

فشار، پری، سوزش یا سفتی در قفسه سینه.

درد له کننده یا سوزاننده که به پشت، گردن، فک، شانه ها و یک یا هر دو بازو گسترش می یابد.

دردی که بیش از چند دقیقه طول می کشد، با فعالیت بدتر می شود، از بین می رود و عود می کند یا شدت آن متفاوت است.

تنگی نفس.

عرق سرد.

سرگیجه، سبکی سر یا ضعف.

ضربان قلب تند.

حالت تهوع یا استفراغ.

همچنین ممکن است این علائم نیز تجربه شود:

احساس خستگی مفرط

تنگی نفس.

ناراحتی در شکم، شانه ها، بازوها، فک، گردن و پشت.

معده درد و سنگینی در معده

تعریق

حس سبکی در مغز

توجه داشته باشید که برخی از این علائم با مشکلات ریوی که نیاز به درمان فوری دارند نیز رخ می دهد.

قلب درد و حمله قلبی

قلب درد می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد. سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

تعریق.

حالت تهوع یا استفراغ.

تنگی نفس.

سبکی سر یا غش.

ضربان قلب سریع یا نامنظم.

درد در پشت، فک، گردن، بالای شکم، بازو یا شانه.

درد قلب و مشکلات گوارشی

درد قفسه سینه و درد قلب می‌تواند ناشی از اختلالات سیستم گوارشی باشد، از جمله:

سوزش سردل: این یک احساس دردناک و سوزش در پشت استخوان سینه است. زمانی اتفاق می افتد که اسید معده از معده وارد مری می شود که اتصال گلو به معده است.

اختلالات بلع: مشکلات مربوط به مری می تواند بلع را دشوار و حتی دردناک کند.

مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس: سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا پانکراس می تواند باعث درد معده شود که به قفسه سینه گسترش می یابد.

مشکلات عضلانی و استخوان در بروز درد قفسه سینه

برخی از انواع قلب درد با صدمات و سایر مشکلاتی که بر ساختارهای تشکیل دهنده دیواره قفسه سینه تأثیر می‌گذارد، مرتبط است. این مشکلات عبارتند از:

کوستوکندریت: در این حالت، غضروف قفسه سینه، به ویژه غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه می پیوندد، ملتهب و دردناک می شود.

درد عضلات: سندرم های درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، ممکن است باعث درد طولانی مدتی شود که بر عضلات قفسه سینه تأثیر می‌گذارد.

مشکلات دنده‌ها: دنده های آسیب دیده دنده کبود یا شکسته می تواند باعث قلب درد شود.

قلب درد عصبی و حملات اضطرابی

هم حملات پانیک و هم حملات اضطرابی می توانند باعث قلب درد شوند. این حملات مشابه هستند، اگرچه حمله اضطرابی می تواند شدت کمتری داشته باشد. حملات اضطراب معمولاً به یک محرک خاص در زندگی شخصی مربوط می شود، در حالی که حمله پانیک می تواند بدون یک محرک آشکار رخ دهد.

در هر دو مورد، علائم ناشی از هورمون های استرس است که واکنش جنگ یا گریز فرد را تحریک می کند. همچنین علائم دیگری مانند مشکل در تنفس را ایجاد می کند. افرادی که مکرر دچار اضطراب یا حملات پانیک می شوند ممکن است دچار اختلال اضطراب باشند. انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر و اختلال هراس وجود دارد.

اضطراب باعث تپش قلب می‌شود البته استرس به شکل مستقیم موجب بروز آریتمی قلبی نمی‌شود، بلکه نتایج ثانویه آن موجب تپش قلب و یا بدتر شدن آریتمی می‌شود.

برای تشخیص این شرایط، پزشک باید منبع معتبری را بررسی کند که علائم فرد با علائم ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم مطابقت دارد. محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث اختلالات اضطرابی می شود، اما احتمالاً ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی است.

علائم درد قلب به دلیل حملات اضطرابی

قلب درد ناشی از اضطراب یا حملات پانیک معمولاً می تواند مانند یک احساس تیز و خنجر زدن باشد که به طور ناگهانی شروع می شود، حتی اگر فرد در حال استراحت باشد. با این حال، ممکن است قبل از شروع قلب درد احساس استرس یا اضطراب داشته باشند.

علائم قلب درد همراه با اضطراب یا حمله پانیک عبارتند از:

 • داشتن سرگیجه
 • غش کردن
 • تنگی نفس
 • لرزیدن
 • تغییرات دمای بدن
 • احساس خارج شدن از کنترل اوضاع
 • بی حسی و تعریق در پاها و دست ها
 • تپش قلب

قلب درد در حملات اضطرابی و پانیک که سریع اتفاق می‌افتند، شایع‌تر است. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2019، شیوع درد قفسه سینه در بین افرادی که دچار حمله پانیک می شوند، حدود 28.5٪ است.

پیشگیری از قلب درد

با پیروی از یک سبک زندگی سالم می توان خطر ابتلا به بیماری های قلبی، عروقی و سایر بیماری ها را تا حد خوبی کاهش داد. رعایت مواردی همچون:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم.
 • مدیریت فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت.
 • ورزش منظم و روزانه
 • حفظ وزن مناسب
 • محدود کردن نوشیدن الکل
 • عدم استفاده از محصولات دخانی مانند تنباکو و سیگار

همچنین برای جلوگیری از سایر علل قلب درد، می توان اقدامات زیر را انجام داد.

 • از محرک های آسم اجتناب کنید.
 • عفونت های تنفسی را فورا درمان کنید.
 • اگر در معرض خطر لخته شدن خون هستید، برای جلوگیری از لخته شدن خون دارو مصرف کنید.
 • برای آبله مرغان یا زونا واکسن بزنید.
 • از خوردن غذاهایی که باعث سوزش سر دل می شوند خودداری کنید.
 • در سفرهای جاده ای یا پروازهای طولانی، با بلند شدن و قدم زدن هر چند ساعت یک بار، از تشکیل لخته خون در پاهای خود جلوگیری کنید.
علائم قلب درد و حمله قلبی
اگر قلب درد همراه با علائم حمله قلبی باشد باید فورا با اورژانس تماس گرفت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم:

اگر قلب درد به طور ناگهانی بروز کرد، همیشه بهتر است با اورژانس تماس بگیرید، به خصوص اگر مصرف داروهای ضد التهابی علائم را کاهش نداد.

یک فرد باید در صورت داشتن موارد زیر به دنبال کمک فوری پزشکی باشد:

1- دردی که به بازوها، کمر، گردن یا فک گسترش می یابد

2- سفتی یا سنگینی در قفسه سینه

3- دردی که با تهوع، استفراغ، تعریق شروع شد

4- مشکل در تنفس یا تغییر در سرعت تنفس

5- لب آبی یا تخت ناخن

6- درد شدید که بیش از 15 دقیقه طول بکشد.

7- گیجی و کاهش سطح هوشیاری

در برخی موارد، قلب درد می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. به همین دلیل شخص نباید آن را نادیده بگیرد. اگر درد قلب و درد قفسه سینه دارید که بیش از پنج دقیقه طول می‌کشد و هنگام استراحت یا مصرف دارو از بین نمی رود، فوراً با شماره اورژانس تماس بگیرید یا از شخصی بخواهید فوراً شما را به نزدیکترین اورژانس (ER) برساند.

گاهی نیز علت درد در ناحیه قلب و یا قفسه سینه، مشکلات قلبی نیست و به دلیل سایر بیماری‌ها ایجاد شده است و تشخیص آن توسط خود شخص کار ساده‌ای نیست و بهتر است با مراجعه به پزشک و یا کلینیک علت درد توسط پزشک تشخیص داده شده و اقدامات لازم جهت درمان صورت پذیرد.

درمان درد قفسه سینه و درد قلبی چیست؟

درمان دردهای قلبی به علت درد بستگی دارد. اگر حمله قلبی باعث درد قفسه سینه شود، بیمار درمان اورژانسی دریافت خواهد کرد که شامل دارو و یا جراحی برای بازگرداندن جریان خون به قلب است.

اگر یک بیماری ثانویه و غیر قلبی باعث درد قلب شود، پزشک در مورد گزینه‌های درمانی صحبت خواهد کرد. بسته به علت و میزان بیماری موارد زیر نیز توسط پزشک توصیه می‌شود:

 • اصلاح سبک زندگی و انتخاب سبک سالم و مراقبت از قلب
 • تجویز برخی داروها
 • و در نهایت ممکن است جراحی صورت گیرد.

اگر علت قلب، بیماری‌های قلبی است لازم است فعالیت الکتریکی قلب به صورت منظم ثبت شود و پزشک متخصص آن را بررسی کند. در بسیاری از اوقات امکان مراجعه به بیمارستان و یا مطب پزشک جهت تست نوار قلب و ثبت نوار قلب وجود ندارد. و یا حتی ممکن است شما با قلب درد به بیمارستان مراجعه کنید ولی در حین ثبت نوار قلب، فعالیت قلب طبیعی باشد و اثری از آریتمی قلبی و قلب درد نباشد.

همچنین بسیاری از ما در زمانی که سر کار و بیرون از منزل هستیم نگران عزیزانمان و پدر و مادرهایمان هستیم که کهولت سن دارند و لازم است با توجه به مشکلات قلبی که دارند فعالیت قلب آن ها تحت نظر باشد. در این شرایط استفاده از دستگاه نوار قلب خانگی که وسیله‌ای کوچک و قابل حمل است بسیار کمک کننده است.

در هر لحظه که قلب درد و یا درد قفسه سینه اتفاق افتاد با استفاده از دستگاه نوار قلب خانگی به راحتی در عرض 30 ثانیه نوار قلب ثبت می‌شود و برای پزشک و اعضای خانواده ارسال می‌شود. بسیاری از مشکلات از طریق نوار قلب قابل شناسایی است و با اقدام زود و به موقع می‌توان از رخداد ناگوار و جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

سخن پایانی:

قلب درد و درد قفسه سینه به اشکال مختلفی ظاهر می شود، از یک ضربه چاقو تیز تا یک درد مبهم. گاهی اوقات قلب درد احساس خرد شدن یا سوزش دارد. در موارد خاص، درد به سمت گردن و فک حرکت می کند و سپس به پشت یا پایین یک یا هر دو بازو گسترش می یابد.

اگرچه اکثر مردم وقتی به قلب درد فکر می کنند به یاد حمله قلبی می‌افتند، اما بسیاری از شرایط دیگر نیز باعث قلب درد می شوند. بنابراین بهتر است علائم حمله قلبی را بشناسید و بلافاصله پس از شروع درد به پزشک مراجعه کنید. زمانی که در ناحیه قفسه سینه درد اتفاق افتاد، در مورد نوع و چگونگی درد با دزشک خود صحبت کنید.

همچنین بسیاری از مشکلات مختلف می توانند باعث قلب درد شوند. از آنجایی که قلب درد می تواند به دلیل یک مشکل جدی باشد، ضروری است که فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *