قلب و عروق

حمله قلبی

تاکی کاردی چیست؟ - حمله قلبی

حمله قلبی چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

حمله قلبی یکی از معمول ترین بیماری قلبی عروقی است. در ایران به تنهایی 400000 نفر سالانه از حمله قلبی رنج می برند، که شامل همه گروه های سنی است. مدت زمان میان وقوع حمله قلبی و زمانی که درمان شروع می شود یکی از مهم ترین عوامل در بهبود فرد است.

بر اساس انجمن قلبی آمریکا ( AHA )، هر 30 دقیقه تاخیر در شروع درمان احتمال فوت را 7.5 درصد افزایش می دهد. به همین علت مراجعه هر چه سریعتر به درمان با اولین نشانه احتمال حمله قلبی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

حمله قلبی چیست؟

قلب به وسیله اکسیژن توسط عروق خونی که قلب را احاطه کرده اند تغذیه می شود. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی بسته می شود، که معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون داخل یک بخش باریک عروق قلبی باعث مسدود شدن می شود.

قلب 5 تا 20 درصد اکسیژن کل بدن را مصرف می کند (با توجه به فعالیت فیزیکی بدن) تا خون را به کل بدن برساند. اگر اکسیژن کافی به قلب نرسد، بخشی از عضلات قلب می میرند این اتفاق می تواند در کمتر از 20 دقیقه رخ دهد.

در حاد ترین موارد قلب تا حد مرگ فرد آسیب می بیند. در دانش قلب شناسی ساعت طلائی اصطلاحی است که به اهمیت دریافت درمان در کمتر از یک ساعت پس از حمله قلبی اشاره دارد. زمانی که درمان با تاخیر دریافت شود، عضلات قلبی بدون قابلیت بازیابی می میرند. بافت آسیب دیده شکل می‌ گیرد و همچنین احتمال بیماری های دیگر قلبی مثل آریتمی زیاد می شود. آریتمی می تواند قابلیت ارسال بهینه خون به کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد؛ در بدترین حالت می تواند منجر به ایست قلبی شود.

آیا حمله قلبی همان سکته قلبی است؟

هر دو حمله قلبی و سکته قلبی می توانند شرایط پزشکی ترسناک و تهدید کننده زندگی باشند که بر قلب شما تأثیر می گذارد، اما تفاوت هایی در چگونگی و چرایی آنها وجود دارد.

انفارکتوس میوکارد، که معمولا به عنوان “حمله قلبی” شناخته می شود، می تواند کشنده باشد. در بیشتر موارد، پلاک شریان هایی را که خون رسانی به قلب شما را تامین می کنند، مسدود می کند. بدون اکسیژن و مواد مغذی، بافت ماهیچه ای قلب شما می تواند شروع به مردن کند.

هدف این است که جریان خون را در سریع ترین زمان ممکن به قلب خود بازگردانید – در غیر این صورت، حمله قلبی می تواند منجر به آسیب دائمی و حتی مرگ شود.

در مقابل، در سکته قلبی، قلب شما به شکلی گیج و بی نظم شروع به تپیدن می کند. به عبارت دیگر سکته قلبی زمانی اتفاق می افتد که یک نقص الکتریکی باعث توقف ضربان قلب و پمپاژ خون شود.

درنتیجه گردش خون تقریباً بلافاصله متوقف می شود، بیهوش می شوید، نفس نمی کشید و نبض ندارید. تا زمانی که ریتم قلب شما در اسرع وقت بازیابی نشود، مغز شما به دلیل کمبود اکسیژن و جریان خون شروع به مرگ می کند.

چه چیزی باعث حمله قلبی می شود؟

Atherosclerosis (مسدود شدن عروق قلبی به خاطر پلاک خون) یکی از بیماری های مزمن و شایع است که باعث حمله قلبی می شود. عروق خونی قلب که خون حاوی اکسیژن را حمل می کنند، وقتی که لایه داخلی آن ها آسیب دیده باشد (به خاطر فشار خون، سیگار کشیدن و یا چربی خون)، چربی بد اضافی بدن که در خون جاری است در این ناحیه تجمیع می شود.

سپس این ناحیه گلبول های سفید خون را به خود جذب می کند؛ گلبول های سفید بدن و چربی خون داخل دیواره رگ یک پلاک تشکیل می دهند. این اتفاق منجر می شود عروق قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. در نهایت عروق به تدریج باریک تر و محکم تر می شوند که باعث یک اختلال در گردش خون می شود.

علائم حمله قلبی چیست؟ 

حمله قلبی اغلب در موقعیت هایی با سطح بالای استرس یا فشار فیزیکی رخ می دهد، زیرا این موارد منجر به افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود، رگ های خونی باریک تر هستند. با این حال، بسیاری از اینفارکتوس ها در ساعات اولیه صبح که بدن در حال استراحت است نیز رخ می دهند. بیشتر بیمارانی که حمله قلبی دارند، از بیماری عروق کرونر رنج می برند. هنگامی که عضله قلب اکسیژن کافی دریافت نمی کند، درد شدید قفسه سینه یا احساس فشار پشت جناغ سینه ممکن است رخ دهد. یک پزشک باید فورا برای ارزیابی دیده شود.

با این حال، اغلب علائم نامشخص هستند که باعث می شود کسانی که از آن رنج می برند، علائم خود را به مشکل قلبی ربط ندهند. سردرگمی مرتبط با چگونگی مدیریت علائم باعث تاخیر در جستجوی درمان می شود که می تواند به مرگ غیرقابل بازگشت ماهیچه قلب منجر شود. هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، احتمال بهبودی بیشتر می شود.
علائم احتمالی حمله قلبی نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • •    وقوع ناگهانی درد
 • •    حضور دردی که بیش از پنج دقیقه طول می کشد
 • •    تابش درد به هر دو بازو، معده فوقانی، فک و / یا پشت (بین تیغه های شانه تا گردن)
 • •    اضطراب
 • •    تنفس دشوار
 • •    تنگی نفس
 • •    حس سرگیجه
 • •    تپش سریع قلب
 • •    عرق سرد
 • •    احساس ناراحتی
 • •    تهوع یا استفراغ

در زمان حمله قلبی چه باید کرد؟

اگر شما یا شخص دیگری دچار حمله قلبی شده اید:

•    با اورژانس تماس بگیرید: اگر مشکوک به حمله قلبی هستید، شما یا شخص دیگری باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. هر دقیقه اهمیت دارد و متخصصان اورژانس می توانند قربانیان حمله قلبی را بسیار سریعتر از زمانی که توسط دیگران منتقل شوند به بیمارستان منتقل کنند. متخصصان اورژانس همچنین می توانند مداخلات و اطلاعیه هایی را که منجر به درمان سریعتر در بیمارستان می شود، آغاز کنند. متخصصان اورژانس همچنین آموزش دیده‌اند که در صورت توقف ضربان قلب فرد و داشتن تجهیزات و سایر منابع در آمبولانس برای مداخله در انتقال به بیمارستان، چه باید بکنند.

•    آسپرین مصرف کنید: آسپرین می تواند به کاهش یا توقف رشد لخته های انسداد شریان در طول حمله قلبی کمک کند. در صورت وجود، یک قرص آسپرین بزرگسال بدون روکش یا چهار قرص آسپرین نوزاد بدون پوشش را بجوید و قورت دهید.

•    داروهای قلبی مصرف کنید: اگر شما یا فردی که دچار حمله قلبی شده است، داروهای قلبی مانند نیتروگلیسیرین تجویز کرده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.

•    سعی کنید آرام بمانید و آرامش خود را حفظ کنید: سعی کنید تا در موقعیتی راحت قرار گیرید. بهترین حالت روی زمین است، در حالی که زانوهایتان خم شده باشد. می توانید کوسن هایی را پشت خود یا زیر زانوهایتان قرار دهید.

زیستل

•    فشرده سازی قفسه سینه: اگر فردی که دچار حمله قلبی شده است هوشیاری خود را از دست بدهد یا ضربان قلبش متوقف شود، ممکن است نیاز به فشار دادن قفسه سینه یا استفاده از AED (دفیبریلاتور خارجی خودکار) داشته باشید.

o    برای فشار دادن قفسه سینه در کنار آن ها زانو زده، دست های خود را به هم قفل کرده و در مرکز قفسه سینه بین نوک سینه ها قرار دهید. با استفاده از تمام بدن، نه فقط بازوها، به شدت و سریع به سمت پایین فشار دهید – حداقل دو اینچ عمق فشرده سازی را ادامه دهید – با 100120 ضربه در دقیقه تا زمانی که کمک برسد یا فرد به هوش بیاید.

o    اگر قربانی حمله قلبی هوشیاری خود را از دست داد، می توانید از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) استفاده کنید. این دستگاه‌های قابل حمل می‌توانند در حین ایست قلبی به قلب ضربه بزنند و به آن کمک کنند تا ریتم طبیعی خود را به دست آورد. AED  دارای الکترودهایی است که به پوست فرد متصل می شود و می تواند ریتم قلب را تجزیه و تحلیل کند. این دستگاه به قلب ضربه می زند تا به قلب فرصتی برای شروع مجدد ریتم طبیعی بدهد.

درنهایت اگر شما یا شخص دیگری دچار حمله قلبی شده اید، مهمترین کاری که باید انجام دهید: سریع عمل کنید ولی آرامش خود را هم حفظ نمایید! منتظر از بین رفتن علائم نباشید، زیرا هر دقیقه اهمیت دارد.

موارد مهم در رابطه با حمله قلبی

لازم به ذکر است که علائم حمله قلبی همیشه واضح نیستند و شدت آن ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. علاوه بر درد معمول در قفسه سینه، درد ناگهانی گردن، فک، پشت یا فوقانی شکم نیز ممکن است علائم یک فارک باشد. همچنین حملات قلبی وجود دارند که بدون هیچ علامتی بروز می کنند، یا به اصطلاح “حملات قلبی خاموش“، این حملات معمولا تنها در طول معاینه بعدی با نوار قلبی یا زمانی که عوارض جانبی وجود دارد، کشف می شوند.

زنان کم تر از مردان علائم کلاسیک را تجربه می کنند، اما اغلب فشار یا تنگی شدید در قفسه سینه و همچنین تهوع، استفراغ، دشواری در تنفس و درد در معده فوقانی را درک می کنند. برخی از پیش سازها که ممکن است هفته ها قبل بروز کنند شامل خستگی شدید، اختلالات خواب یا مشکل در تنفس هستند. در مورد حملات قلبی در میان زنان در مقاله تخصصی ما بیشتر بخوانید.

اگر فکر می کنید کسی دچار حمله قلبی شده است، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • •    وقت را هدر نکنید – فورا با پزشک یا شماره تلفن اورژانس مربوطه تماس بگیرید.
 • •    از بیمار بخواهید که بنشیند یا دراز بکشد و قسمت فوقانی بدن کمی بالا بیاید تا بار روی قلب کم شود.
 • •    بیمار را آرام نگه دارید و هر لباس تنگی را شل کنید
 • •    تنفس و گردش خون (نبض) را مشاهده کنید
 • •    اگر بیمار تنفس را متوقف کرد یا نبضش از کار افتاد، فورا احیای قلبی ریوی را آغاز کنید.

پرسنل پزشکی اورژانس داروهایی را برای کمک به کاهش بار بر روی قلب تجویز خواهند کرد. این داروها ممکن است شامل داروهایی برای درد (برای درمان علائم بیمار)، گشاد کردن رگ های خونی (برای بهبود گردش خون)و یا رقیق کردن خون باشند. آزمایش ها و روش های مختلفی برای تشخیص و درمان در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود.

حمله قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر حمله قلبی مشکوک باشد، سابقه پزشکی بیمار گرفته می شود و معاینه فیزیکی انجام می شود. سریع ترین روش ارزیابی با استفاده از ECG (نوار قلب) است، که امکان تشخیص کامل را فراهم می کند، و در بسیاری از موارد می تواند بگوید که کدام بخش قلب تحت تاثیر قرار گرفته است.

همان طور که معمولا می دانیم، ECG را می توان در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد. با این حال، اکنون می توان با استفاده از دستگاه های نوار قلب خانگی که اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامت قلب ارائه می دهند، ECG های دقیقی را در خانه انجام داد.

دستگاه نوار قلب زیستل (PEC1) یک دستگاه کوچک و قابل حمل است که به کمک آن می توانید هر زمان که نگران سلامتی قلب و نامنظمی ضربان قلب خود بودید نوار قلب خود را در کمتر از 30 ثانیه ثبت کرده و برای پزشک خود ارسال نمایید.

دستگاه نوار قلب N-PEC1 (2)

علاوه بر این، آزمایش های خونی انجام می شوند که می توانند اطلاعاتی مانند آسیب دیدن بافت قلب، در نتیجه تایید ارزیابی EKG و زمان تقریبی آغاز حمله قلبی را ارائه دهند. این آزمایش های خونی شامل تروپونین – T قلبی و تروپونین – I است. سطح این نشانگرها در خون ظرف چند ساعت پس از حمله قلبی افزایش می یابد؛ هنگامی که بالا می رود نشان دهنده آسیب به عضله قلب است.

یک اکوکاردیوگرافی (سونوگرافی قلبی) نیز انجام می شود که می تواند یک تصویر کلی از نحوه عملکرد قلب ترسیم کند و ایده ای از میزان بزرگی اینفارکتوس بدهد.

کاتتریزاسیون قلبی شدت انسداد عروق کرونر را ارزیابی می کند. هنگامی که در طول معاینه مشخص می شود که مداخله مورد نیاز است، می توان بلافاصله یک استنت قرار داد. تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیز می تواند اطلاعات بیشتری را در رابطه با میزان آسیب و تاثیر آن بر گردش قلب ارائه دهد.

حمله قلبی در چه سنی معمولا رخ میدهد؟

حملات قلبی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما برخی عوامل مانند سن، جنسیت، فشار خون، کلسترول، دیابت و سابقه خانوادگی می توانند خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهند.

بر اساس گزارش سال 2018، میانگین سنی برای اولین حمله قلبی برای مردان 65 سال و برای زنان 72 سال است. البته در تحقیقات انجام شده دیگری نیز امکان رخ دادن حمله قلبی را برای مردان بالای 45 سال و زنان بالای 55 سال بیشتر از افراد جوان تر ذکر کرده اند. اما افراد جوان تر نیز آگاه باشند در صورت داشتن عوامل خطر ساز مانند دیابت، فشار خون بالا و … حتما در بازه های زمانی معین، معاینات هماهنگ داشته باشند.

درمان و جلوگیری از حمله قلبی چگونه است؟

راه های مختلفی برای کاهش خطر حمله قلبی وجود دارد. راه های انجام این کار عبارتند از:
•    اجتناب یا ترک سیگار
•    داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم
•    ورزش منظم
•    مدیریت دیابت، سطح کلسترول بالا، فشار خون بالا و سایر شرایط
•    محدود کردن مصرف الکل
•    حفظ وزن بدن سالم
•    در صورت امکان، از استرس اجتناب کنید یا روش هایی را برای کاهش آن تمرین کنید
دانستن علائم حمله قلبی می تواند به فرد کمک کند تا درمان سریع را دریافت کند و این احتمال نتیجه مثبت را افزایش می دهد.

حمله قلبی به درمان اضطراری برای بازگرداندن جریان خون به قلب شما نیاز دارد. هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد، آسیب کمتری به عضله قلب وارد می شود. درمان حمله قلبی ممکن است شامل دارو یا جراحی باشد.

•    داروهای سکته قلبی

o    برای درمان حمله قلبی در آمبولانس یا بیمارستان، پزشک ممکن است دارویی به نام ترومبولیز تجویز کند. ترومبولیز درمانی برای حل کردن لخته‌های خونی است که باعث تنگ شدن یا انسداد عروق کرونر می‌شوند. حل کردن لخته باعث بهبود جریان خون به عضله قلب و اطراف بدن شما می شود.

o    برای کاهش خطر حملات قلبی در آینده، پزشک شما را در حین دوران نقاهت در بیمارستان نیز شروع به مصرف داروها می کند. شما باید اینها را در دراز مدت ادامه دهید.

o    بسیار مهم است که به مصرف داروهای خود ادامه دهید، مگر اینکه پزشک یا متخصص قلب به شما بگوید که آن را متوقف کنید. با پزشک خود معاینات منظم داشته باشید تا بتواند داروهای شما را بررسی کند و در صورت نیاز آنها را تنظیم کند.

o    داروهایی که معمولاً پس از حمله قلبی تجویز می شوند عبارتند از:

    داروهای ضد ترومبوتیک مانند داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت – برای کاهش خطر تشکیل لخته خون

    مسدود کننده های بتا – برای کاهش فشار خون و تنظیم ضربان و ریتم قلب

    داروهای فشار خون مانند مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین (ARB II) – برای آسان‌تر کردن پمپاژ خون توسط قلب و کاهش فشار خون با گشاد کردن رگ‌های خونی

    داروهای اصلاح کننده کلسترول – برای کاهش سطح کلسترول شما.

•    روش های جراحی: پس از حمله قلبی، برخی از افراد ممکن است نیاز به جراحی برای باز کردن یک شریان مسدود داشته باشند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

o    آنژیوپلاستی کرونر و قرار دادن استنت – روشی برای باز کردن یک شریان کرونر مسدود شده با استفاده از بالون. هنگامی که شریان باز شد، یک لوله قابل انبساط ویژه (استنت) در محل قرار می‌گیرد تا آن را باز نگه دارد و بالون خارج می‌شود. این جریان خون را به قلب شما بهبود می بخشد.

o    جراحی بای پس عروق کرونر (CABG) – عملی که در آن یک رگ خونی سالم (می تواند رگ یا شریان بازو، پا یا قفسه سینه شما باشد) به دو طرف شریان مسدود شده در قلب شما متصل می شود و برای جریان مجدد خون به قلب شما استفاده می شود.

عوامل خطرساز برای آترواسکلروز و حمله قلبی چیست؟

عوامل خطر به عواملی که می توانند تحت تاثیر قرار گیرند و عواملی که نمی توانند باشند، تقسیم می شوند. عوامل خطری که می توانیم به کنترل آن ها کمک کنیم عبارتند از فشار خون بالا، دیابت ملیتوس، چاقی، آپنه خواب و اختلالات لیپیدی (مانند افزایش کلسترول LDL). شما می توانید در مقالات تخصصی ما بیشتر در مورد این عوامل خطر بخوانید. تغذیه نامناسب، اضافه وزن، عدم ورزش و استرس همگی بر بدن ما تاثیر منفی دارند. سبک زندگی سالم می تواند به معکوس کردن تاثیر این عوامل خطر و جلوگیری از عوارض جانبی منفی کمک کند.
عاملی که نمی توانیم روی آن تاثیر بگذاریم ژنتیک است.

اگر یکی از بستگان درجه یک (خواهر یا برادر یا والد) قبل از 60 سالگی دچار حمله قلبی شود یا تحت عمل بای پس قلبی قرار گیرد، خطر بالایی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *