بیماری های مزمن, قلب و عروق

آترواسکلروز

آترواسکلروز

آترواسکلروز چيست؟

آترواسکلروز که گاهی اوقات “تصلب شرایین” نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که پلاک که ترکیبی از کلسترول، چربی، کلسیم و عناصر خونی است در دیواره شریان ‏ها جمع می شود. شریان های شما رگ های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را از قلب شما به بقیه بدن می برند. هنگامی که آنها به دلیل تجمع پلاک باریک و سفت می شوند، جریان خون به اندام ها و بافت های مختلف محدود می شود و به طور بالقوه باعث ایجاد علائم و حتی آسیب بافت می شود.

آترواسکلروز می تواند بر هر یک از شریان های بدن تأثیر بگذارد. هنگامی که آترواسکلروز عروق کرونر را که خونرسانی به قلب می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند جریان خون به عضله قلب را محدود کند. به این بیماری عروق کرونر می گویند. بیماری عروق کرونر می تواند منجر به حمله قلبی شود. هنگامی که آترواسکلروز شریان‌هایی را که خونرسانی به مغز می‌کنند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ممکن است باعث حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا سکته شود.

آترواسکلروز می‌تواند شریان‌های سایر قسمت‌های بدن مانند لگن و پاها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث گردش خون ضعیف، بهبود کندتر آسیب‌های پوستی و مشکلات نعوظ شود. بخش عمده ای از درمان آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر شامل تغییرات سبک زندگی (مانند ترک سیگار) و داروهایی برای کمک به کاهش کلسترول بالا، کنترل فشار خون بالا و مدیریت سایر مواردی است که خطر حمله قلبی، سکته مغزی و سایر عوارض را افزایش می دهد.

علائم آترواسکلروز چیست؟

بسیاری از اوقات، افراد مبتلا به آترواسکلروز هیچ علامتی ندارند تا زمانی که شریان 40٪ با پلاک مسدود شود. بسته به اینکه کدام شریان تحت تأثیر قرار گرفته است، علائم متفاوت است.

•    بیماری عروق کرونر: علائم بیماری عروق کرونر (جایی که رگ‌های قلب باریک می‌شوند) معمولاً با ورزش بدنی، فعالیت جنسی، قرار گرفتن در معرض هوای سرد، عصبانیت یا استرس ظاهر می‌شوند. علائم رایج عبارتند از:
o    درد قفسه سینه (به طور کلی یک احساس سنگین، فشردن یا له شدن همراه با دردهای احتمالی سوزش یا کوبیدن)
o    درد شکم، گردن، کمر، فک یا شانه/بازو
o    ضعف
o    تعریق
o    تنگی نفس

•    بیماری عروق مغزی: بیماری عروق مغزی (جایی که عروق خونی مغز را باریک می کند) می تواند باعث حمله ایسکمیک گذرا (از دست دادن ناگهانی عملکرد مغز با بهبودی کامل در عرض 24 ساعت) و سکته شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
o    ضعف یا فلج در یک طرف بدن
o    مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
o    از دست دادن بینایی در یک چشم
o    ضعف عضلانی
o    مشکل ناگهانی در راه رفتن
o    سرگیجه
o    از دست دادن تعادل یا هماهنگی
o    سردرد شدید ناگهانی

•    بیماری شریان محیطی: بیماری شریان محیطی بر شریان هایی تأثیر می گذارد که خون غنی از اکسیژن را به بازوها و پاها می رسانند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
o    درد، گرفتگی عضلات، بی حسی یا احساس خستگی در عضلات پا 
o    ریزش مو
o    ناخن های ضخیم
o    سطح پوست صاف و براق
o    تغییر در رنگ پاهای شما
o    سردی در پای شما، به‌خصوص در مقایسه با پای دیگر

عوامل ایجاد آترواسکلروز چیست؟ – دلایل بروز آترواسکلروز چیست؟

آترواسکلروز یک فرآیند پیچیده است که اغلب از دوران کودکی شروع می شود و با افزایش سن پیشرفت می کند. دقیقاً مشخص نیست که آترواسکلروز چگونه شروع می شود یا چه چیزی باعث آن می شود اما ممکن است با آسیب به لایه داخلی شریان شروع شود. این با عوامل خطر خاصی از جمله سابقه بیماری قلبی و عروقی خانوادگی و افزایش سن مرتبط است که قابل تغییر نیست.

برخی از دانشمندان فکر می‏کنند عوامل باعث تحریک و بروز و تشدید این بیماری می‎شود:

o    فشار خون بالا
o    افزایش کلسترول LDL (“بد”).
o    تجمع هموسیستئین آمینو اسیدی که توسط بدن انسان تولید می‌شود و تصور می‌شود یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و زوال عقل است.
o    سیگار کشیدن
o    دیابت، چاقی یا مقاومت به انسولین
o    التهاب ناشی از یک بیماری یا عفونت 
o    اضافه وزن یا چاقی
o    رژیم غذایی ناسالم
o    عدم ورزش و تحرک بدنی
o    سابقه خانوادگی بیماری قلبی

اگر کنترل و درمان نشود چه اتفاقی میفتند؟

در صورت عدم درمان، آترواسکلروز به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی شود، مانند:

•    آنژین صدری: معمولاً درد یا ناراحتی در قفسه سینه که زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب شما خون کافی دریافت نمی کند.

•    بیماری عروق کرونر قلب: زمانی که شریان‎های اصلی قلب توسط مواد چرب (پلاک) با تجمع مواد چرب در دیواره های آنها باریک یا مسدود می شوند.

•    حمله قلبی: اگر مواد چربی تجزیه شود و به لخته خون تبدیل شود، می تواند شریان شما را مسدود کند و جریان خون به قلب شما را قطع کند.

•    سکته: زمانی که خون کافی به مغز شما نمی رسد. اگر جریان خون برای مدت کوتاهی محدود شود، این می تواند باعث یک سکته کوچک (که TIA نامیده می شود) شود. اگر مواد چرب تجزیه شود و به لخته خون تبدیل شود، می تواند شریان را مسدود کند و باعث سکته شود.

•    بیماری شریانی محیطی (یا PAD): زمانی که خون کافی نمی تواند به عضلات پای شما برسد. این می تواند باعث درد در ساق پا، لگن، باسن و ران شما شود – معمولاً زمانی که در حال راه رفتن یا ورزش هستید.

درمان آترواسکلروز چگونه است؟

دوره درمانی که پزشک برای آترواسکلروز توصیه می کند به شدت آن و آنکه بر کدام شریان ها تاثیر گذاشته است بستگی دارد. اگر جریان خون به قلب یا مغز به طور قابل توجهی محدود شده باشد، درمان این بیماری ممکن است حیاتی باشد. درمان های اثبات شده برای آترواسکلروز شامل اقدامات سبک زندگی، داروهای تجویزی و روش های جراحی است. دریافت زودهنگام درمان می تواند خطر عوارض شدید را کاهش دهد. هدف از درمان، کند کردن یا توقف توسعه پلاک، جلوگیری از تشکیل لخته خون و درمان علائم است. همانگونه که گفته شد مهمترین روش‎های درمان آن عبارتند از:

•    تغییرات در سبک زندگی: اتخاذ شیوه های زیر از اوایل بزرگسالی ممکن است به پیشگیری از مشکلات بعدی در زندگی کمک کند.
o    اجتناب یا ترک سیگار
o    مصرف الکل در حد اعتدال
o    ورزش منظم
o    پیروی از یک رژیم غذایی سالم
o    حفظ وزن سالم

•    دارو: پزشک بسته به سلامت کلی و سایر شرایط، داروهایی را برای مطابقت با نیازهای فرد تجویز می کند. داروهایی که به نام استاتین شناخته می شوند می توانند به مدیریت سطح کلسترول فرد کمک کنند. سایر داروها می توانند فشار خون را کاهش دهند، قند خون را کاهش دهند و از لخته شدن و التهاب جلوگیری کنند. افراد باید دستورات پزشک خود را دنبال کنند و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنند. آنها همچنین باید از یک سبک زندگی سالم و همچنین استفاده از دارو پیروی کنند.

•    عمل جراحی: گاهی اوقات یک فرد برای اطمینان از اینکه خون در شریان‌هایش به طور مؤثر جریان دارد، نیاز به جراحی دارد. جراحی‏های زیر ممکن است به فرد مبتلا به آترواسکلروز شدید کمک کند.
o    استفاده از استنت برای گشاد کردن رگ خونی
o    جراحی بای پس برای انتقال خون به اطراف ناحیه آسیب دیده
o    جراحی برای از بین بردن تجمع پلاک، به عنوان مثال، در گردن

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید که تصلب شرایین دارید یا اگر علائم شما همانند علائم ذکر شده در بالا بدتر شد یا علائم جدیدی مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین به علائم اولیه ناشی از کمبود جریان خون، مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی توجه کنید.

تشخیص و درمان به موقع می تواند از بدتر شدن آترواسکلروز جلوگیری کرده و از حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر اورژانس های پزشکی جلوگیری کند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *