قلب و عروق

نوار قلب سرپایی

نوار قلب سرپایی Ambulatory ECG

نوار قلب سرپایی چیست؟

الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) سرپایی یا نوار قلب سرپایی ، فعالیت الکتریکی قلب شما را در حین انجام فعالیت های معمول و روزانه ثبت می کند. سرپایی به این معنی است که شما می توانید در طول آزمایش راه بروید و به فعالیت های روزمره خود برسید. این نوع مانیتورینگ ممکن است نوار قلب سرپایی، هولتر مانیتورینگ، EKG 24 ساعته یا نظارت بر رویدادهای قلبی نیز نامیده شود.

بسیاری از مشکلات قلبی تنها در طول فعالیت های خاصی خود را نشان میدهند. این فعالیت ها شامل ورزش، غذا خوردن، رابطه جنسی، استرس، حرکات روده و حتی خوابیدن است. الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب سرپایی احتمال بیشتری دارد که ضربان قلب غیرطبیعی را که در طول این فعالیت ها رخ می دهد، پیدا و ثبت کند.

بسیاری از افراد گاهی اوقات ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارند. معنای این امر بستگی به نوع الگویی که قلب آنها تولید می کنند، تعداد دفعات رخ دادن آریتمی قلبی ، مدت زمان ماندگاری آن‌ها و این‌که آیا همزمان با علائم شما رخ می دهد یا خیر بستگی دارد. از آن‌جایی که آریتمی‌ها می‌توانند بیایند و بروند، ممکن است ثبت آن در حالی که در مطب دکتر هستید دشوار و یا حتی غیر ممکن باشد.

انواع مختلفی از مانیتور قلب سرپایی وجود دارد. پزشک شما بهترین نوع را انتخاب می کند که برای شما مفید باشد و به احتمال زیاد به تشخیص مشکل قلبی شما کمک می کند.

چرا ثبت نوار قلب به صورت سرپایی انجام میشود؟

مانیتورینگ EKG سرپایی برای موارد زیر انجام می شود:

 • ضربان های نامنظم قلب را که می آیند و می روند یا در طول فعالیت های خاص اتفاق می افتند را پیدا کرده و ثبت میکند.
 • متوجه میشوید که چه چیزی باعث درد یا فشار قفسه سینه، سرگیجه یا غش کردن شما می شود. تمام این‌ها ممکن است علائم مشکلات قلبی باشند.
 • بررسی میکنید که آیا درمان انجام شده برای ضربان قلب نامنظم مؤثر بوده است یا خیر.

آمادگی برای ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

نحوه آماده سازی ممکن است به نوع مانیتوری که می گیرید بستگی داشته باشد. حتماً پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهای بدون نسخه، مطلع کنید. بسیاری از داروها می توانند نتایج این آزمایش را تغییر دهند.

اگر قرار است الکترود نوار قلب یا پچ داشته باشید، قبل از گذاشتن وصله یا پدها دوش بگیرید یا حمام کنید. زیرا ممکن است نتوانید پدها یا وصله ها را در طول آزمایش خیس کنید. پزشک نحوه پوشیدن الکترودها را به شما آموزش می دهد. اگر الکترودها یا پدهای روی پوست خود دارید، ممکن است آن مکان ها در طول آزمایش کمی خارش داشته باشند. هنگامی که الکترودها برداشته می شوند، ممکن است پوست روی سینه شما تحریک شده یا حساس شود. این نکته را در نظر داشته باشید که حتما یک بلوز یا پیراهن گشاد بپوشید.

مانیتورهای نوار قلب سرپایی (دستگاه هولتر ریتم) معمولاً بسیار سبک وزن هستند. بنابراین حمل یا پوشیدن آن‌ها معمولاً ناراحت کننده نیست.

اگر یک دستگاه مانیتور قلب زیر پوست خود قرار می دهید، دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماده شدن برای این روش دریافت خواهید کرد. برای یک مانیتور قلب قابل کاشت، دارویی برای بی‌حس کردن ناحیه قفسه سینه که مانیتور در آن قرار می‌گیرد دریافت می‌کنید. زمانی که پزشک یک برش کوچک ایجاد می‌کند و مانیتور را زیر پوست قرار می‌دهد، بیدار خواهید بود و شما نباید دردی احساس کنید.

قلب سرپایی

نکاتی در حین انجام نوار قلب سرپایی

پزشک نوع مانیتور قلب شما را انتخاب می کند و جزئیات نحوه استفاده از آن را به شما توضیح خواهد داد. اگر مجبور هستید برای ارسال اطلاعات قلب خود کاری انجام دهید، پزشک به شما نشان می دهد که چگونه آن را انجام دهید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که در حین استفاده از مانیتور، از تمام فعالیت ها و علائم خود یادداشتی داشته باشید. شما نوع فعالیتی که انجام می دادید و زمان شروع علائمتان را یادداشت خواهید کرد.

به عنوان مثال، زمان‌های دقیقی را بنویسید که:

 • ورزش میکنید یا از پله ها بالا میروید
 • غذا میخورید
 • ادرار کنید یا مدفوع میکنید
 • خوابیده اید
 • ناراحت شده اید و یا تحت فشار روانی و استرس بوده اید
 • دارو مصرف کرده اید


اگر علائمی از مشکلات قلبی مانند سرگیجه، غش، درد قفسه سینه یا ضربان قلب غیرطبیعی دارید، دکمه نشانگر رویداد را روی ضبط فشار دهید تا آن را علامت گذاری کنید (البته اگر دارای نوعی مانیتور هستید که به شما اجازه می دهد).

سپس زمان دقیق و مدت زمان طولانی شدن علائم را یادداشت کنید. به عنوان مثال، ممکن است بنویسید: “12:30 بعد از ظهر. ناهار خوردم. ساعت 13:00. در زمان مشاجره با رئیس، برای چند دقیقه درد در قفسه سینه حس شد.”

اگر یکی از الکترودها یا سیم های سربی شل شود، چراغی روی مانیتور چشمک می زند. مرکز هر الکترود را فشار دهید تا ببینید آیا می توانید تماس را بازیابی کنید. اگر یکی از الکترودها جدا شد و نتوانستید آن را روشن کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

پزشک به شما خواهد گفت که آیا باید هنگام استفاده از مانیتور نوار قلب سرپایی از میدان های الکترومغناطیسی قوی دوری کنید. این ممکن است شامل آهنربا، اجاق های مایکروویو،  پتوهای الکتریکی و یا حتی گوشی های موبایل باشد. سیگنال های این نوع تجهیزات الکترونیکی گاهی اوقات می توانند بر روی ضبط اثر بگذارند.

پس از ثبت نوار قلب به صورت سرپایی چه کاری انجام باید داد؟

در پایان دوره ضبط، پزشک دستورالعمل هایی را به شما می دهد.

 اگر پدهای الکترود یا وصله داشتید، ممکن است برای برداشتن آن‌ها به مطب یا بیمارستان بروید. یا ممکن است خودتان بتوانید آنها را جدا کنید. پزشک به شما اطلاع می دهد که چگونه مانیتور را برگردانید.

پزشک داده های مانیتور شما را بررسی می کند. پزشک همچنین به یادداشت ها و سوابق فعالیت‌ها و علائم و زمان‌های وقوع آن‌ها نگاه می‌کند. پزشک زمان‌بندی فعالیت‌ها و علائم شما را با الگوی قلب ثبت‌شده مقایسه می‌کند.

خطرات ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

هیچ خطری از پایش نوار قلبی سرپایی وجود ندارد. الکترودهایی که روی پوست شما قرار می گیرند فقط سیگنال های الکتریکی قلب شما را تشخیص می دهند. هیچ برقی از طریق بدن شما ارسال نمی شود. بنابراین احتمال برق گرفتگی وجود ندارد.

نتایج ثبت نوار قلب به صورت سرپایی در چه صورتی طبیعی یا غیر طبیعی است؟

نتایج مانیتورینگ نوار قلب سرپایی معمولا توسط متخصص قلب یا الکتروفیزیولوژیست قلب بررسی میشود. نتایج اغلب در عرض چند روز در دسترس هستند.

نتایج طبیعی

هیچ ریتم غیر طبیعی قلب یافت نمیشود. ضربان قلب شما ممکن است زمانی که در حال فعالیت هستید بالا برود و هنگام خواب کاهش یابد. این میتواند طبیعی باشد که گاهی اوقات ضربات قلب زودرس داشته باشید.

نتایج غیر طبیعی

بسایری از انواع ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی ها) را میتوان با پایش نوار قلب سرپایی شناسایی کرد:

 • ضربان قلب آهسته ، سریع یا نامنظم غیرطبیعی باشد. ریتم های آهسته یا تند متناوب نیز ممکن است هرازگاهی رخ دهند.
 • کندی ریتم قلب در فردی که دارای ضربان ساز (پیس میکر) است ممکن است به این معنی باشد که ضربان ساز آنطور که باید کار نمیکند.
 • برخی الگو های غیرطبیعی ممکن است به این معنی باشند که عضله قلب اکسیژن کافی دریافت نمیکند. این حالت ایسکمی نامیده میشود که اگر شریان های تغذیه کننده قلب خیلی باریک شوند، ممکن است اتفاق بیوفتد.

نتایج این آزمایش با سابقه پزشکی،علائم و نتایج سایر آزمایش ها مقایسه میشود. پزشک شما همچنین نتایج را با یادداشت های شما در مورد فعالیت ها و علائمتان مقایسه میکند. اگر نتایج واضح نباشد ممکن است نیاز به انجام مجدد آزمایش وجود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *