انواع بیماری ها, Eng

روماتیسم قلبی ـ علائم و درمان

روماتیسم قلبی - رمانتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟

بیماری روماتیسم قلبی ناشی از التهاب و زخم شدن دریچه های قلب ناشی از تب حاد روماتیسمی است. بیماری روماتیسم قلبی با گلودرد ناشی از باکتری به نام استرپتوکوک پیوژنز (استرپتوکوک گروه A) شروع می شود که می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر مانند سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی منتقل شود. عفونت های استرپتوکوکی در دوران کودکی شایع تر است. در برخی افراد، عفونت های مکرر استرپتوکوکی باعث می شود که سیستم ایمنی در برابر بافت های بدن از جمله التهاب و زخم دریچه های قلب واکنش نشان دهد. این همان چیزی است که به آن تب روماتیسمی می گویند.

در واقع روماتیسم قلبی آسیب دریچه قلب ناشی از تب روماتیسمی است. عفونت های باکتریایی به نام عفونت های استرپتوکوک گروه A (GAS) می توانند باعث تب روماتیسمی شوند. یک عفونت، مانند گلودرد استرپتوکوکی یا مخملک، پاسخ ایمنی بدن شما را تحریک می کند. باعث التهاب در سراسر بدن، از جمله در قلب می شود. در صورت عدم درمان، التهاب می تواند منجر به آسیب دائمی دریچه قلب و مشکلات جدی سلامتی شود.

تب روماتیسمی
تب روماتیسمی موجب روماتیسم قلبی و موجب آسیب دیدگی دریچه‌ها می‌شود.

بیماری روماتیسم قلبی شایع ترین بیماری قلبی اکتسابی در افراد زیر 25 سال است و سالانه جان بیش از 288348 نفر را می گیرد که اکثریت آنها در کشورهای با درآمد کم یا متوسط هستند.
روماتیسم قلبی آسیب دریچه قلب در اثر تب روماتیسمی است. تب پاسخ التهابی بدن شما به عفونت باکتریایی است. کودکان در کشورهای فقیر بدون دسترسی به آنتی بیوتیک در معرض بالاترین خطر قرار دارند. این وضعیت می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی از جمله نارسایی قلبی شود. دارو و جراحی جهت مدیریت و کنترل عوارض درمان اصلی هستند.

چه افرادی در معرض ابتلا به روماتیسم قلبی هستند؟

کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده بیشتر در معرض ابتلا به تب روماتیسمی هستند. علائم آسیب قلبی می تواند سال ها پس از رفع عفونت و تب ایجاد شود. تب روماتیسمی بیشتر کودکان و نوجوانان را در کشورهای با درآمد کم و متوسط تحت تاثیر قرار می دهد، به ویژه در کشورهایی که فقر گسترده است و دسترسی به خدمات بهداشتی محدود است. افرادی که در شرایط نامناسب و شلوغ زندگی می کنند، در معرض بیشترین خطر ابتلا به این بیماری هستند.

در مواردی که تب روماتیسمی و بیماری روماتیسمی قلبی بومی هستند، بیماری روماتیسمی قلبی اصلی ترین بیماری قلبی است که در زنان باردار دیده می شود و باعث عوارض و مرگ و میر قابل توجه مادری و پری ناتال می شود.

زنان باردار مبتلا به بیماری روماتیسمی قلبی در معرض خطر پیامدهای نامطلوب از جمله آریتمی قلبی و نارسایی قلبی به دلیل افزایش حجم خون و فشار بیشتر بر دریچه های قلب هستند. این غیرمعمول نیست که زنان تا زمان بارداری از ابتلای خود به بیماری روماتیسمی قلبی غافل باشند.

علائم روماتیسم قلبی
فاکتورهای ابتلا به روماتیسم قلبی

علیرغم اینکه این بیماری در بسیاری از نقاط جهان ریشه کن شده است، این بیماری همچنان در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوبی، اقیانوس آرام جنوبی و در میان مهاجران و افراد مسن در کشورهای پردرآمد، به ویژه در مردم بومی شایع است.

 • به طور خلاصه فاکتورهای زیر خطر ابتلا به روماتیسم قلبی در افراد را افزایش می‌دهد:

– نداشتن دسترسی آسان به مراقبت های بهداشتی یا آنتی بیوتیک ها
– ابتلا به عفونت‌های استرپتوکوکی مکرر که درمان نشوند.
– زندگی در شرایط ناسالم و جمعیت زیاد

علت ابتلا به روماتیسم قلبی چیست؟

بیماری روماتیسم قلبی ناشی از تب روماتیسمی است. این یک بیماری التهابی است که می تواند بسیاری از بافت های همبند، به ویژه در قلب، مفاصل، پوست یا مغز را تحت تاثیر قرار دهد. دریچه های قلب ممکن است ملتهب شده و به مرور زمان زخمی شوند. و منجر به باریک شدن یا نشت دریچه قلب شود. در نتیجه قلب به سختی کار می‌کند. این وضعیت ممکن است سال ها طول بکشد تا ایجاد شود و باعث نارسایی قلبی شود.

تب روماتیسمی در هر سنی ممکن است رخ دهد. اما اغلب در کودکان 5 تا 15 ساله رخ می دهد. در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده نادر است.

ابتلا به بیماری روماتیسم قلبی در کودکان
ابتلا به بیماری روماتیسم قلبی در کودکان شایع‌تر است.

علائم بیماری روماتیسم قلبی کدامند؟

علائم بیماری روماتیسم قلبی ممکن است تا سالها پس از عفونت استرپتوکوکی یا تب روماتیسمی ظاهر نشود. افراد مبتلا به آسیب قلبی ممکن است این موارد را تجربه کنند:

 1. تنگی نفس و ناراحتی قفسه سینه
 2. مفاصل متورم، حساس، قرمز و بسیار دردناک (اغلب زانوها و مچ پا)
 3. توده های زیر پوست (ندول ها)
 4. بثورات قرمز، برجسته، مشبک مانند، اغلب روی سینه، پشت و شکم
 5. حرکات کنترل نشده بازوها، پاها یا عضلات صورت
 6. ضعف و خستگی
 7. سوفل قلب
 8. ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی قلبی)

سابقه اخیر عفونت استرپتوکوکی یا تب روماتیسمی کلید تشخیص بیماری روماتیسم قلبی است. علائم تب روماتیسمی متفاوت است. آنها معمولاً 1 تا 6 هفته پس از حمله گلودرد استرپتوکوکی شروع می شوند. در برخی موارد، عفونت ممکن است خیلی خفیف بوده باشد که قابل تشخیص نباشد. یا ممکن است زمانی که فرد به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه می کند، از بین رفته باشد.

تشخیص بیماری روماتیسم قلبی

افراد مبتلا به روماتیسم قلبی، عفونت استرپتوکوکی داشته یا اخیراً داشته اند. کشت گلو یا آزمایش خون ممکن است برای بررسی استرپتوکوک استفاده شود.

آنها ممکن است سوفل قلب یا مالش داشته باشند که ممکن است در طول یک معاینه فیزیکی معمول شنیده شود. سوفل ناشی از نشت خون در اطراف دریچه آسیب دیده است. مالش زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های ملتهب قلب حرکت کنند یا روی یکدیگر ساییده شوند.

همراه با تاریخچه سلامت کامل و معاینه فیزیکی، آزمایش‌هایی که برای تشخیص بیماری روماتیسمی قلب استفاده می‌شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکوکاردیوگرافی (اکو). این آزمایش از امواج صوتی برای بررسی حفره ها و دریچه های قلب استفاده می کند. امواج صوتی پژواک تصویری را بر روی صفحه نمایش ایجاد می‌کنند که یک پروب اولتراسوند دستی (مبدل) از روی پوست روی قلب عبور می‌کند. اکو می تواند آسیب به فلپ های دریچه، جریان برگشت خون از طریق دریچه نشتی، مایع اطراف قلب و بزرگ شدن قلب را نشان دهد. این مفیدترین آزمایش برای تشخیص مشکلات دریچه قلب است. برای تصاویر عمیق تر، ممکن است به شما آرام بخش داده شود و پروب در گلو قرار داده شود (اکوی ترانس مری یا TEE).

الکتروکاردیوگرام (ECG). تست نوار قلب قدرت و زمان فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. ریتم های غیر طبیعی (آریتمی یا دیس ریتمی) را نشان می دهد. و گاهی اوقات می تواند آسیب عضله قلب را پیدا کند. حسگرهای کوچکی به پوست شما چسبانده می شوند تا فعالیت الکتریکی را دریافت کنند.

اشعه ایکس قفسه سینه. ممکن است برای بررسی ریه های شما و بررسی بزرگ شدن قلب شما یک عکس اشعه ایکس انجام شود.

ام آر آی قلب: این یک آزمایش تصویربرداری است که تصاویر دقیقی از قلب می گیرد. ممکن است برای مشاهده دقیق تر دریچه های قلب و عضله قلب استفاده شود.

آزمایشات خون: ممکن است برای بررسی عفونت و التهاب از آزمایش‌های خون خاصی استفاده شود.

درمان روماتیسم قلبی چگونه است؟

درمان تا حد زیادی به میزان آسیب وارد شده به دریچه های قلب بستگی دارد. در موارد شدید، درمان ممکن است شامل جراحی برای تعویض یا تعمیر دریچه به شدت آسیب دیده باشد.

بهترین درمان پیشگیری از تب روماتیسمی است. آنتی بیوتیک ها اغلب می توانند عفونت های استرپتوکوکی را درمان کرده و از بروز تب روماتیسمی جلوگیری کنند. داروهای ضد التهابی ممکن است برای کاهش التهاب و کاهش خطر آسیب قلبی استفاده شود. ممکن است برای مدیریت نارسایی قلبی به داروهای دیگری نیاز باشد.

افرادی که تب روماتیسمی داشته اند معمولاً تحت درمان روزانه یا ماهانه آنتی بیوتیک قرار می گیرند. اینها می توانند از بروز مجدد عفونت جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند خطر آسیب بیشتر قلبی را کاهش دهند. برای کاهش التهاب، آسپرین، استروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است تجویز شود.

در نظر داشته باشید که هیچ درمانی برای بیماری روماتیسم قلبی وجود ندارد و آسیب دریچه های قلب دائمی است. درمان می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند و ممکن است پیشرفت بیماری را به تاخیر بیندازد. بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی شدید اغلب نیاز به جراحی برای تعویض یا ترمیم دریچه یا دریچه های آسیب دیده دارند. بسته به شدت بیماری، ممکن است برای درمان علائم نارسایی قلبی یا اختلالات ریتم قلب به دارو نیز نیاز باشد.

داروهایی که خون را برای کاهش خطر لخته شدن خون رقیق می کنند نیز ممکن است مورد نیاز باشد. در مورد بیماری های جدی ممکن است نیاز به جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه های قلب باشد. این اغلب در محیط‌های کم‌درآمد در دسترس نیست، یا زمانی که در دسترس باشد، اگر به‌عنوان بخشی از برنامه‌های سلامت ملی پوشش داده نشود، ممکن است هزینه‌ها بسیار بالا باشد و خانواده‌ها را تحت فشار مالی بیشتری قرار دهد.

 • بنابراین درمان رواتیسم قلبی عبارتند از:

دارو: ارائه دهنده شما ممکن است دارویی را برای مدیریت ضربان قلب غیر طبیعی توصیه کند. داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) می توانند خطر سکته مغزی یا لخته شدن خون را کاهش دهند.
جراحی: بیماری روماتیسمی شدید قلب ممکن است نیاز به جراحی دریچه قلب داشته باشد. جراح دریچه های آسیب دیده قلب را تعمیر یا تعویض می کند.

ترمیم و تعویض دریچه قلب
از عوارض روماتیسم قلبی آسیب دیدگی دریچه‌ها است.

ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

در طی جراحی ترمیم دریچه قلب (که به آن بالون valvuloplasty نیز گفته می شود)، جراح کارهای زیر را انجام می‌دهد:

یک کاتتر (لوله نازک و انعطاف پذیر) را در یک برش کوچک (برش) در پا یا قفسه سینه وارد می کند.
یک بالون تخلیه شده را از طریق کاتتر به دریچه قلب آسیب دیده قیف می کند.
بالون را در داخل دریچه باد می کند و آن را باز می کند تا به بهبود جریان خون کمک کند.

تعویض دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

اگر امکان ترمیم دریچه قلب وجود نداشته باشد، ممکن است به جراحی تعویض دریچه نیاز باشد. جراح دریچه آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی یا یک دریچه بافت جایگزین می کند. در برخی موارد، جراح ممکن است عمل راس را انجام دهد. این روش یکی از دریچه های سالم شما را با دریچه آسیب دیده تعویض می کند.

عوارض احتمالی بیماری روماتیسم قلبی چیست؟

برخی از عوارض بیماری روماتیسم قلبی عبارتند از:

نارسایی قلبی: این می تواند از تنگ شدن شدید یا نشتی دریچه قلب رخ دهد.

اندوکاردیت باکتریایی: این عفونت پوشش داخلی قلب است. ممکن است زمانی رخ دهد که تب روماتیسمی به دریچه های قلب آسیب رسانده باشد.

عوارض بارداری و زایمان به دلیل آسیب قلبی: زنان مبتلا به بیماری روماتیسمی قلب باید قبل از بارداری وضعیت خود را با پزشک خود در میان بگذارند.

پارگی دریچه قلب: این یک اورژانس پزشکی است. برای تعویض یا تعمیر دریچه قلب باید با جراحی درمان شود.

پیشگیری از بیماری روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی قابل پیشگیری است. با پیشگیری از عفونت استرپتوکوکی می توان از بیماری روماتیسمی قلبی پیشگیری کرد. یا در صورت بروز آنها با آنتی بیوتیک درمان شوند. مهم است که آنتی بیوتیک ها را طبق دستور مصرف کنید. همیشه طبق دستور مصرف آنها را تمام کنید، حتی اگر بعد از چند روز احساس بهبودی کردید.

از آنجایی که بیماری روماتیسم قلبی ناشی از تب روماتیسمی است، یک استراتژی مهم جلوگیری از بروز تب روماتیسمی است. درمان گلودرد استرپتوکوکی با آنتی بیوتیک های مناسب از تب روماتیسمی جلوگیری می کند.

هنگامی که بیمار مبتلا به تب روماتیسمی تشخیص داده شد، مهم است که از عفونت‌های استرپتوکوکی اضافی جلوگیری شود، زیرا این امر می‌تواند باعث یک دوره بیشتر تب روماتیسمی و آسیب اضافی به دریچه‌های قلب شود. استراتژی برای جلوگیری از عفونت استرپتوکوک اضافی، درمان بیمار با آنتی بیوتیک در مدت زمان طولانی است. درمان آنتی بیوتیکی که در پیشگیری از عفونت بیشتر موثر است بنزاتین پنی سیلین G است که هر 3-4 هفته یکبار طی سالیان متمادی تزریق می شود.

برای کشورهایی که بیماری روماتیسمی قلبی بومی است، راهبردهای اصلی برای پیشگیری، کنترل و حذف عبارتند از: بهبود استانداردهای زندگی. گسترش دسترسی به مراقبت مناسب؛ تضمین عرضه مداوم آنتی بیوتیک های تضمین شده با کیفیت برای پیشگیری اولیه و ثانویه؛ و برنامه ریزی، توسعه و اجرای برنامه های عملی برای پیشگیری و کنترل بیماری های روماتیسمی قلبی، با پشتیبانی نظارت و پایش کافی، به عنوان یک جزء یکپارچه از پاسخ های سیستم های بهداشت ملی است.

جمع‌بندی

 • بیماری روماتیسم قلبی وضعیتی است که در آن دریچه های قلب به طور دائمی توسط تب روماتیسمی آسیب دیده اند.
 • تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که می تواند بسیاری از بافت های همبند، به ویژه در قلب را تحت تاثیر قرار دهد.
 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده یا درمان نشده فرد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. کودکانی که به طور مکرر دچار عفونت گلودرد استرپتوکوکی می شوند، در معرض خطر ابتلا به تب روماتیسمی و بیماری روماتیسمی قلبی هستند.
 • سابقه اخیر عفونت استرپتوکوکی یا تب روماتیسمی کلید تشخیص بیماری روماتیسمی قلبی است.
 • درمان بستگی به میزان آسیب وارده به دریچه های قلب دارد. حتی ممکن است شامل جراحی برای تعویض یا تعمیر یک دریچه به شدت آسیب دیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *