Eng, خدمات سلامت

نوار قلب جنین

نوار قلب جنین

نوار قلب جنین چیست؟

تست بدون استرس (NST یا تست بدون استرس جنینی) که به تست نوار قلب جنین نیز شناخته میشود، یک غربالگری بارداری است که یک آزمایش ایمن و غیر تهاجمی برای زنان باردار می‌باشد. غیر تهاجمی به این معنا است که پوست شما بریده نمی‌شود و یا شیء خارجی ای وارد بدن شما نمی‌شود. در این آزمایش ضربان قلب و واکنش جنین به حرکت را اندازه گیری می کند.

پزشک شما یک تست بدون استرس انجام می دهد تا مطمئن شود جنین سالم است و اکسیژن کافی دریافت می کند. این آزمایش بی خطر و بدون درد است و به همین دلیل نام بدون استرس را گرفته است که هیچ استرسی به شما یا جنین وارد نمی کند.

در طول NST، پزشک شما مراقب ضربان قلب جنین در حین حرکت است. همانطور که ضربان قلب شما هنگام دویدن افزایش می یابد، ضربان قلب جنین نیز باید هنگام حرکت یا لگد افزایش یابد. اگر ضربان قلب جنین به حرکت واکنش نشان نمی دهد یا اصلاً حرکت نمی کند، به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. ممکن است به این معنی باشد که جنین اکسیژن کافی ندارد، اما همیشه اینطور نیست. پزشک شما از نتایج یک تست بدون استرس استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا نیاز به انجام آزمایش‌ها اضافی دارد یا خیر.

چرا باید تست نوار قلب جنین را انجام دهیم؟

همه خانم های حامله به تست بدون استرس نیاز ندارند. پزشک شما یک آزمایش بدون استرس را برای بررسی سلامت جنین تجویز می کند. برخی از دلایلی که ممکن است این کار را انجام دهند عبارتند از:

 • شما تاریخ زایمان خود را پشت سر گذاشته اید: زمانی که بارداری شما از 40 هفته گذشته باشد، به تاخیر افتاده است. حتی اگر بارداری شما کم خطر و سالم باشد، پشت سر گذاشتن موعد زایمان می تواند عوارضی ایجاد کند.
 • بارداری شما پرخطر است: دلایل بارداری پرخطر می تواند شامل شرایط پزشکی مزمن مانند دیابت یا فشار خون بالا باشد. این بدان معناست که پزشک، شما و جنین را در دوران بارداری با دقت بیشتری تحت نظر دارد.
 • شما حرکت جنین را زیاد احساس نمی کنید: اگر در میزان حرکت جنین کاهش احساس کردید، ممکن است پزشک شما NST را تجویز کند.
 • اندازه جنین نسبت به سن حاملگی کوچک است: اگر پزشک معالج شما معتقد است که جنین به درستی رشد نمی کند، ممکن است در اوایل بارداری دستور NST را بدهد.
 • شما منتظر چند قلو هستید: اگر دوقلو، سه قلو یا بیشتر دارید، بارداری شما در معرض خطر عوارض است.
 • شما Rh منفی هستید: اگر جنین Rh مثبت باشد، بدن شما آنتی بادی هایی را علیه خون او می سازد. این مورد می تواند عوارض جدی ایجاد کند.

در چه ماهی باید تست نوار قلب جنین را بگیریم؟

آزمایش بدون استرس یا همان نوار قلب جنین معمولاً در سه‌ماهه سوم بارداری انجام می‌شود که اغلب بین هفته های 38 تا 42 بارداری است. این زمانی است که ضربان قلب جنین نسبت به حرکات واکنش نشان می دهد. اما این تست ها میتوانند از هفته 26 تا 28 نیز شروع شوند. پزشک شما زمانی که احساس کند لازم است سلامت جنین را بررسی کند، یک NST تجویز می کند.

نوار قلب جنین چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش ممکن است در مطب پزشک شما و یا بیمارستان انجام شود. یک تست NST معمولاً مراحل زیر را دنبال می کند:
روی یک صندلی تکیه دار یا میز امتحان دراز می کشید.

پزشک و یا پرستار ژل مخصوصی را روی پوست شکم شما پخش می‌کند. پزشک دو کمربند الاستیک را به شکم شما متصل می کند. هر تسمه یک سنسور به آن متصل است. یک حسگر بر انقباضات شما نظارت می کند، حتی آنهایی که نمی توانید احساس کنید. دیگری ضربان قلب جنین را کنترل می کند که شما آن را روی دستگاه خواهید شنید. این شبیه صدای ضربان قلب جنین در قرارهای قبل از تولد است.
پزشک شما این اطلاعات را حدود 30 دقیقه ضبط می کند. آنها این داده ها را روی یک نمودار برای خواندن و تجزیه و تحلیل می گیرند.

ممکن است از شما خواسته شود که هر بار احساس میکنید کودکتان حرکت می‌کند، دکمه ای را روی دستگاه بفشارید، این کار به پزشک اجازه می‌دهد ضربان قلب را در حین حرکت جنین ثبت کند. زمانی که پزشک شما اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کند، آزمایش به پایان می رسد. پزشک کمربندها را از شکم شما جدا می کند و نتایج شما را با شما در میان می گذارد.

اگر جنین در طول آزمایش حرکت نمی کند، ممکن است در خواب باشد. پزشک ممکن است سعی کند آن را با استفاده از یک آژیر کوچک یا صداساز روی شکم شما بیدار کند، مشابه این که یک ساعت زنگ دار شما را از خواب بیدار می کند. گاهی اوقات نوشیدن یک نوشیدنی شیرین یا خوردن یک میان وعده به بیدار شدن جنین در طول آزمایش بدون استرس کمک می کند.

تفاوت نوار قلب جنین و نوارقلب عادی چیست؟

نوار قلب جنین و نوار قلب عادی دارای تفاوت‌های مهمی هستند.

محل استفاده

 • نوار قلب عادی (ECG): برای اندازه‌گیری فعالیت قلب افراد بزرگ و بزرگترین کودکان استفاده می‌شود.
 • نوار قلب جنین (FHR): برای نظارت بر فعالیت قلب جنین در دوره‌های بارداری به کار می‌رود.

سیگنال‌های ضبط شده

 • ECG: نمایانگر القاء الکتریکی انقباضات و انبساطات قلب افراد بزرگ است.
 • FHR: نمایانگر ضربان قلب جنین در رحم مادر است.

ترکیب الکترودها

 • ECG: الکترودها روی پوست افراد بزرگ قرار می‌گیرند.
 • FHR: الکترودها بر روی شکم مادر قرار می‌گیرند تا نشان‌دهنده فعالیت قلب جنین باشند.

تفاوت‌های فیزیولوژیک

 • ECG: نشان‌دهنده نوع الکتریکی فعالیت قلب در بزرگترینان.
 • FHR: نشان‌دهنده فعالیت قلب جنین و نحوه پاسخ به محیط رحمی است.

فاصله زمانی

 • ECG: دوره زمانی بین دو ضربان متوالی قلب افراد بزرگ.
 • FHR: دوره زمانی بین دو ضربان متوالی قلب جنین.

در کل، هر یک از این دو نوع نوار قلب برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند و تفاوت‌های ذکرشده از نظر کاربردها و محدوده استفاده آن‌ها می‌آید.

رابطه ضربان قلب مادر و جنین چگونه است؟

تشخیص ضریان قلب مادر در مقابل ضربان قلب جنین برای اتخاذ تصمیمات مراقبتی مناسب بسیار مهم است. قلب بزرگسالان و جنین معمولا با سرعت های متفاوتی میتپد و به پزشک این امکان را می‌دهد تا تشخیص دهد که چه کسی فعالیت قلبی دارد. با این حال عواملی مانند موقعیت کودک یا ضربان قلب غیر طبیعی برای هر یک میتواند باعث تداخل ضربان قلب ها شود.

نتایج آزمایش NST به چه صورت است؟

نتایج شما یا واکنشی (تامین کننده) یا غیر واکنشی خواهد بود و شما نتایج خود را مدت کوتاهی پس از آزمایش خواهید دانست.

NST واکنشی

NST زمانی که ضربان قلب جنین هنگام حرکت یا انقباض شتاب می‌گیرد (افزایش می‌یابد) اطمینان‌بخش یا واکنش‌دهنده است. این بدان معنی است که ضربان قلب جنین به حرکت واکنش نشان می دهد. باید دو بار در یک دوره آزمایشی 20 دقیقه ای واکنش نشان دهد تا نتیجه واکنشی به دست آید.

NST غیرواکنشی

وقتی این شتاب‌ها اتفاق نیفتند، NST غیرواکنشی است، ضربان قلب جنین با حرکت افزایش نمی‌یابد یا اصلاً حرکت نمی‌کند. آزمایش‌های اضافی می‌تواند به تعیین اینکه چرا جنین در طول آزمایش بدون استرس فعال نبود کمک کند. این می تواند به این معنی باشد که جنین اکسیژن کافی دریافت نمی کند، یا به سادگی می تواند به این معنی باشد که جنین بیش از حد خواب آلود بوده است. داروهایی که مصرف می کنید نیز می توانند باعث نتایج غیرواکنشی شوند.

مهم است که به یاد داشته باشید که یک تست غیر استرس غیر واکنشی به این معنی نیست که چیزی اشتباه است. بلکه به این معنی است که اطلاعات کافی وجود ندارد و ممکن است به آزمایش‌ها بیشتری نیاز داشته باشید.

آیا تست NST برای جنین خطرناک است؟

هیچ خطری برای تست NST وجود ندارد. هم برای شما و هم برای جنین بی خطر است. پس با خیال راحت و بدون استرس برای این آزمایش آماده شوید. امیدواریم که شما و فرزندتان همیشه در سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *